Sophos Firewall

Sophos Ağ Güvenlik Sistemleri

Sophos UTM araçları Güvenlik Duvarı, Anti-Virus & Anti-Spyware, Anti-Spam, Web Filtreleme, VPN, İzinsiz Giriş Önleme Sistemi, Layer 7 Görülebilirlik & Kontrol, Bant Genişliği Yönetimi, Çoklu Link Yönetimi gibi birçok güvenlik özelliğini tek bir platformda birleştirmek mümkün. Genişletilebilir Güvenlik Mimarisi çok çekirdekli işlemciler yanında geleceğe hazır daha hızlı iş üretimi ve güvenlik sunmaktadır.

Sophos Kayıt & Raporlama

Sophos iView yüksek güvenlik, yasal uyumluluk ve veri gizliliği alanlarında tüm kayıtların tutulması ve raporlanmasını sağlamaktadır. Farklı şubelerde ki çoklu cihazlarla yönetime ve raporlanması tek bir kumanda alanıyla daha güvenli ve kolay kullanım olanağı sunmaktadır.

Sophos Merkezi Yönetim

Sophos Merkezi Konsol (CCC) kontrol özellikleri ve merkezi yönetimiyle farklı Lokasyonda ki dağınık ağlar dahilinde karma tehditlere karşı koordineli savunma sağlamaktadır. İşletme çapında kurumsal İnternet politikasını uygulanmasına olanak sağlamasının yanında yüksek verimlilik ve güvenlik sağlar.

Sophos Uç Nokta Veri Koruması

Sophos Uç Nokta Veri Koruması ilke güdümlü veri koruması ve varlık yönetimi ile daha yüksek güvenlik sunmaktadır. Veri koruma ve şifreleme, cihaz yönetimi, uygulama denetimi ve varlık yönetimini içeren tam bir modül setiyle veri kaybını engellemekte ve güvenlik, personel verimliliği ve IT varlıklarının yönetiminde etkinlik hususlarında kuruluş çapındaki çabaları desteklemektedir.

Neden Sophos?

 • Günümüzde saldırılar çok komplekstir. Hiç bilgi sahibi olmayan kişiler bile arama motorlarını kullanıp basit bir arama yaparak çok tehlikeli saldırı programlarına ulaşabilmektedir. Özetle internet milyonlarca saldırgan ve sizin network’ünüzün açığını arayan program ve kişilerle doludur.
 • Normal bir adsl modemde bile Firewall vardır. Fakat bu firewall sadece kullanılmayan portları kapatıp, sık kullanılan portları açtığından yetersizdir. Networklerin tüm portlardan gelen paketleri tarayabilen cihazlara ihtiyacı vardır. Sophos gerek web sitelerinden, gerek maillerden, gerek ftp sitelerinden, gerekse msn, yahoo, icq gibi anlık mesajlaşma programlarından gelen paketleri (sıkıştırılmış bile olsa) tarayabilmektedir.
 • Dünyada en çok saldırıyı web ve mail server’lar almaktadır. Bu tip sunucuları olan kurumların güvenlik cihazları olmadan yada özel yazılım kullanmadan bu serverların sağlıklı devam etmesi çok zordur. Firewall yazılımları ise server’ları yorduğundan tavsiye edilmez.
 • Networkünde server bulunan tüm kullanıcıların bir güvenlik cihazı kullanması tavsiye edilir. Çünkü networkteki bir kullanıcıya internetten yada cd, usb, disket gibi araçlardan bulaşan virüsler, wormlar buradan kolayca server’a geçebilmektedir. Bu saldırılar içinde geçerlidir. Yani ağınızdaki bir kullanıcının açığını değerlendirip ağınıza giren hacker’lar buradan rahatça serverlara ulaşabilmektedir. Bu yüzden server’ı olan tüm kurumların bu serverları gerek dışarıdan (internetten) gerekse içerideki kullanıcılardan virus, worm ve saldırılara karşı korunması şarttır. Sophos sunucularınızı özel DMZ portları ile gerek içeriden gerekse dışarıdan gelen saldırı, virüs ve zararlı yazılımlara karşı korur, Sophos sayesinde sunucularınıza virüs programı bile yüklemenize gerek kalmaz.
 • Ağımızdaki tüm bilgisayarları ve sunucuları virus, worm ve saldırılara karşı daha ağımızın girişinde taramak, kontrol etmek anlamlıdır. Bu sayede bilgisayarlar çok yorucu antivirus kullanmaktan kurtulurlar, performansları artar. Kullanıcıların disket, cd yada usb flash disk kullanmadığı ortamlarda bilgisayarlarda antivirus kullanmaya gerek kalmaz. Virüs, worm, grayware, malware gibi zararlı içerikleri ağın girişinde taramak hem maliyeti azaltır, hem yönetimi kolaylaştırır hem de ağınızdaki sunucu ve pc’lerin yükünü azaltır. Sophos sürekli güncellenen virüs, saldırı database ‘i sayesinde hep günceldir.
 • Kullanıcıların msn, skype, yahoo, ıcq gibi programları kullanmalarını denetlemek, istenirse bir guruba bu hakları vermek için merkezi olarak güvenlik cihazlarından kontrol edilebilir. Bunun dışında Sophos ile bu programların kullanımına izin verdiğiniz halde bu programlardan dosya transferine, yada sesli görüntülü görüşmeye engel koyabilirsiniz.
 • Kullanıcıların uygunsuz içerikli, pornography, kumar, vahşet, oyun, chat gibi yasaklı sitelerine girmelerini merkezi olarak bu güvenlik cihazları kontrol eder. Bu kontrol Sophos da kelime içeriğinden öte kategori bazlıdır yani o guruba giren tüm siteleri engeller. İstenirse tüm bu kurallar belli yalnızca bir gruba yada istenen gruplara uygulanabilir. Sophos tüm bu kısıtlamaları kategori bazlı yapar. O kategoride bulunan tüm siteleri engeller.
 • Sophos ile kullanıcıların internet kullanımı bandwith bazında kısıtlanabilir yani mevcut 2048 Kbps internetimizin 300kbps ‘ını yöneticilere reserve et yada muhasebe gurubu 2048 Kbps’ın en fazla 200 kbps ‘ını kullanabilsin şeklinde kurallar tanımlanabilir.
 • Birden fazla internet bağlantısını yedekli olarak, yada yarısını bir gruba yarısını başka bir gruba şeklinde dağıtmak isteyenler Sophos ile bunu rahatlıkla yapabilir. İnternetin birisinin kopmasında diğerine otomatik geçiş yapabilir ve kullanıcılar bunu hissetmezler.
 • İnternet kullanımını tamamen merkezi kontrol edebilir, belli grupların internete çıkmalarını tamamen engelleyebilir yada sadece sizin belirlediğiniz adreslere girmelerini sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınızın Emule, kazaa gibi paylaşım programları kullanarak internetten yoğun dosya indirimlerini engelleyebilirsiniz.
 • Güvenli VPN bağlantılarını oluşturabilirsiniz. Uzak ofislerinizi merkeze güvenle bağlayabilirsiniz.
 • Günümüzde SPAM maillerin bir çoğu saldırı yada virüs taşımaktadır. Yani bildiğimiz anlamda masum reklam mailleri değildir. Bu yüzden bunlarında daha ağımıza girmeden kontrol edilmesi anlamlıdır. Sophos güçlü spam kontrolleri sayesinde spam mailleri ağınıza girmeden durdurur. Engellenen mailleri de Sophos ara yüzünden görebilirsiniz.

Özetle UTM cihazı alanında en çok çıkış yapan ürün olan Sophos ile ağınızdaki tüm pc’leri sunucuları virüs, worm, grayware, malware, spam, hacker saldırılarından merkezi olarak koruyabilirsiniz. Ağınızdaki worm olan bilgisayarı rahatça tespit edebilirsiniz.